Publicerad: 16.05.2020 00:00

- Spelarlicens och försäkringar

Alla spelare i I-JBK ska ha gällande licens och försäkring för fotbollsverksamheten. Lagledaren bör kontrollera att alla spelare är försäkrade när träningen för en ny säsong inleds:

  • För lag som spelar i Bollförbundets serier: Föräldrarna skaffar licens via Bollförbundets portal. Här finns Pelipaikka instruktion. Försäkring kan tecknas via Bollförbundet i samband med licensen. Om man har egen försäkring för ändamålet måste man uppvisa försäkringsintyg från sitt eget försäkringsbolag till lagledaren.
  • För lag som inte deltar i Bollförbundets serier räcker det med Korttelipassi och försäkring. Båda skaffas av föreningens kassör på basen av säsongsanmälningarna. Korttelipasset duger för Minicupen, Juniorcupen och Wasa Football Cup.

Om olyckan är framme

Anvisningar till spelare med försäkring via Bollförbundet i fall av skada:

  1. Sök vård inom 2 veckor från att skadan inträffat.
  2. Det första läkarbesöket vid en privat läkarstation betalas ALLTID själv, oberoende av om försäkringen har en självrisk eller ej.
  3. Gör en skadeanmälan efter första läkarbesöket: Du hittar formuläret här

Att göra skadeanmälan är en förutsättning för att kunna få ersättning.

För magnetröntgen krävs en ifylld skadeanmälan samt PV Skadehanterings betalningsförbindelse. Du ska inte söka dig till magnetröntgen utan PV Skadehanterings betalningsförbindelse eller betala magnetröntgen själv! Läs mer detaljerade instruktioner på webbsidan www.pvvahingonkasittely.fi

Frågor kan du rikta till PV Skadehanterings kundservice, vahinko@pvvahingonkasittely.fi eller tel. 06000 3990 (3,42€/samtal+lna/msa).

Om spelaren har annan försäkring som täcker olycka under tävlingsidrott/fotboll än via Bollförbundet, ska man göra skadeanmälan till sitt eget försäkringsbolag.

Klubbens senaste